Jak przeglądać statystyki i raporty sprzedaży w Woocommerce Sklep

Skuteczne monitorowanie aktywności klientów i śledzenie wyników sprzedaży to elementy efektywnego zarządzania każdym sklepem internetowym. Posiadanie dogłębnej wiedzy na temat produktywności sklepu, skuteczności bieżących kampanii, bestsellerów oraz lojalnych klientów jest niezbędne dla właścicieli e-commerce. Na szczęście wtyczka WooCommerce, wiodący plugin e-commerce dla WordPressa, oferuje zintegrowany i zaawansowany moduł raportów, umożliwiający dogłębną analizę wydajności sklepu internetowego.

Rozpoczęcie pracy z raportami WooCommerce sklep

Aby rozpocząć pracę z raportami WooCommerce, wystarczy zalogować się do panelu administracyjnego WordPress i przejść do sekcji WooCommerce > Raporty w menu bocznym. Na stronie “Raporty” znajdziesz szczegółowe podsumowania dotyczące zamówień, klientów, stanów magazynowych oraz podatków. Przyjrzyjmy się bliżej każdej z tych sekcji.

Raporty zamówień

W domyślnej sekcji “Zamówienia” możesz przeglądać raporty dotyczące sprzedaży brutto i netto, topowych produktów, sprzedaży według kategorii, najpopularniejszych kuponów rabatowych oraz pobrań produktów cyfrowych. Domyślnie zostanie wyświetlony raport za ostatnie 7 dni, ale możesz również sprawdzić szczegóły dla bieżącego miesiąca, ubiegłego miesiąca, całego roku lub wybranego niestandardowego zakresu dat. Wybór dowolnej z tych opcji automatycznie przelicza podsumowanie raportu.

Warto pamiętać, że do raportów sprzedaży wliczane są tylko zamówienia o statusie “W toku”, “Wstrzymane” oraz “Zakończone”.

Sprzedaż według daty

W domyślnej podsekcji “Sprzedaż według daty” zobaczysz wykres sprzedaży po lewej stronie oraz diagram sprzedaży po prawej.

Na samej górze widoczne są takie statystyki jak sprzedaż brutto, średnia dzienna sprzedaż brutto, sprzedaż netto, średnia dzienna sprzedaż netto, liczba złożonych zamówień, liczba zakupionych produktów, liczba zwróconych zamówień, kwota obciążeń za przesyłkę oraz wartość wykorzystanych kuponów. Obok każdej statystyki widoczna jest kolorowa linia reprezentująca daną statystykę na wykresie. Po najechaniu kursorem na konkretną wartość, zostanie ona podświetlona na fioletowo na diagramie.

Sprzedaż według produktów

W podsekcji “Sprzedaż według produktów” możesz sprawdzić topowe bestsellery, najpopularniejsze produkty darmowe oraz najbardziej dochodowe produkty. Domyślnie raport pokazuje dane za ostatnie 7 dni, ale możesz wybrać inny okres z paska dat.

Statystyka “Topowe bestsellery” pokaże Twoje najlepiej sprzedające się produkty, “Topowe darmowe” – najpopularniejsze darmowe produkty, a “Najbardziej dochodowe” – produkty, które przyniosły największy dochód. W polu wyszukiwania możesz sprawdzić szczegóły dla konkretnego produktu.

Po wybraniu danego produktu zobaczysz dodatkowe informacje, takie jak całkowity dochód z tego produktu, łączną liczbę zakupów oraz diagram przedstawiający dane sprzedażowe.

Sprzedaż według kategorii

W podsekcji “Sprzedaż według kategorii” możesz przeglądać raporty sprzedaży z podziałem na kategorie produktów.

Możesz wybrać konkretne kategorie, wpisując je w polu wyszukiwania lub klikając przycisk “Wszystkie”, aby wyświetlić wszystkie dostępne kategorie. Następnie kliknij “Pokaż”, aby wygenerować raport.

Po lewej stronie zobaczysz listę wybranych kategorii wraz z łączną kwotą sprzedaży wygenerowaną dla każdej z nich. Zauważysz, że każda kategoria ma przypisany unikalny kolor reprezentujący ją na wykresie.

Kupony według daty

W podsekcji “Kupony według daty” możesz analizować łączną wartość rabatów oraz liczbę wykorzystanych kuponów w wybranym okresie.

Dostępne są również filtry do przeglądania raportów dla poszczególnych kuponów, sprawdzania najpopularniejszych kuponów oraz tych oferujących największe zniżki.

Pobrania klientów

W ostatniej podsekcji “Pliki do pobrania” znajdziesz logi związane z produktami cyfrowymi przeznaczonymi do pobrania. Każdy taki produkt ma unikalny identyfikator umożliwiający jego śledzenie i rejestrowanie logów. Logi te zawierają informacje o czasie pobrania, produkcie, pobranych plikach, numerze zamówienia, typie użytkownika oraz jego adresie IP.

Raporty klientów

Przejdźmy teraz do zakładki “Klienci”, gdzie znajdziesz informacje o liczbie nowych rejestracji w wybranym okresie, porównanie zakupów dokonanych z kont zarejestrowanych i gości oraz listę zarejestrowanych klientów.

Klienci vs goście

Jak sugeruje nazwa, w tej podsekcji zobaczysz, ile zamówień zostało złożonych z kont zarejestrowanych, a ile przez gości. Po najechaniu na niebieski okrąg wyświetli się łączna liczba złożonych zamówień oraz liczba nowych rejestracji w wybranym okresie.

Podobnie jak w poprzednich przykładach, każdy typ klienta ma przypisany unikalny kolor reprezentujący go na wykresie.

Lista klientów

Ta zakładka zawiera listę wszystkich zarejestrowanych klientów – od najnowszych do najstarszych.

Na liście zobaczysz imię i nazwisko klienta, nazwę użytkownika, adres e-mail, lokalizację, liczbę złożonych zamówień, łączną kwotę wydaną w sklepie oraz datę i numer ostatniego zamówienia. W ostatniej kolumnie “Akcje” znajdują się cztery przyciski szybkiego dostępu: odświeżenie statystyk, edycja użytkownika, podgląd zamówienia oraz przypisanie innych zamówień do tego klienta.

Stany magazynowe

Sekcja “Stany magazynowe” składa się z trzech podsekcji: “Niski stan”, “Brak w magazynie” oraz “Najwięcej w magazynie”.

W domyślnej podsekcji “Niski stan” znajdziesz listę wszystkich produktów, których ilość w magazynie jest niska.

Zobaczysz nazwę produktu, informację o ewentualnym produkcie nadrzędnym, liczbę sztuk pozostałych w magazynie, status magazynowy oraz dwa przyciski umożliwiające szybką edycję i podgląd produktu.

Dwie pozostałe podsekcje działają w podobny sposób – “Brak w magazynie” wyświetla produkty całkowicie wyprzedane, a “Najwięcej w magazynie” – te o największych stanach.

Eksport raportów

Dzięki integracji z dodatkowymi wtyczkami, takimi jak Faktury WooCommerce PRO oraz Faktury WooCommerce Zaawansowane Raporty, WooCommerce umożliwia generowanie zaawansowanych raportów księgowych podsumowujących dane dotyczące wystawionych faktur.

Raporty HTML i CSV

Te raporty pozwalają tworzyć zestawienia wystawionych faktur sklepowych. Do dyspozycji są różnorodne parametry filtrowania, takie jak zakres dat, rodzaj faktur, stawki podatkowe, waluta, kraj zamówienia i wiele innych.

Użytkownik może również decydować, jakie kolumny danych będą widoczne w raporcie, np. e-mail, telefon, nazwa klienta, data płatności, adres, wartości netto i brutto, kraj zamówienia itp.

WooCommerce sklep statystyki i raporty Podsumowanie

Po zapoznaniu się ze wszystkimi dostępnymi w WooCommerce sklep raportami, wiesz już, jak je interpretować i zyskałeś większą kontrolę nad zarządzaniem swoim sklepem internetowym. Mamy nadzieję, że nasza kompleksowa instrukcja okazała się przydatna i łatwa w odbiorze. W razie jakichkolwiek niejasności lub pytań, śmiało skontaktuj się z naszym działem wsparcia technicznego.